„Плурализам и политичка криза“: Не може тоталитарна Влада да организира фер избори!

ЦИВИЛ – Центар за слобода организираше јавната дискусија на тема: “Плурализмот и политичката криза” на која учествуваа претставници на дваесеттина партии, а јавната дискусија пробуди интерес и кај бројни медиуми. Присутни беа и претставници на дипломатскиот кор - од словенечката, хрватската, италијанската, бугарската и холандската амбасада, како и од ОБСЕ и од ОДИХР.

12961395_940555632729573_9195396286935538304_o

Џабир Дерала, ЦИВИЛ

Претставникот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала, го отвори настанот и го претстави  соопштението на ЦИВИЛ, во контекст на политичката криза во државата.

12961154_940555786062891_2690378284936075998_o

Лилјана Поповска, ДОМ

Лилјана Поповска од ДОМ, ја посочи несериозноста на институциите во последниот период. “Тука мислам на ДИК, за која не знаеме дали листата на гласачи кој е доставена на проверка, е истата листа по која се гласаше на последните избори. Избирачкиот список не е прочистен, граѓаните не му веруваат на тој список, тоа значи дека услови за избори – нема. Предлогот на ДОМ е дека треба да се премести датумот предвиден за избори”.

12968094_940555972729539_85150124778078253_o

Павле Трајанов, ДС

“За мене клучни се реформите на Прибе, од тоа, досега ништо не видовме. Наместо да се менуваат министрите, како што тоа го прави ДУИ, најдобро е да се променат лидерите на партиите, ако сакаме демократизација на партиите, внатре. Како партија, побаравме од ДИК да соопшти дали списокот на гласачи е прочистен. Очекуваме реформи, и поддршка од граѓаните за СЈО, бидејќи поддршката од партиите не е реална”, смета Павле Трајанов од ДС.

DSC_0758

Горан Мисовски, НСДП

Горан Мисовски од НСДП: “Трагично е ние денеска, во 21 век,  да дебатираме за правото на слободни избори. Ние, како пратеници, треба да одиме на собраниска седница, а не знаеме дали Собранието ќе се распушти во среда. Тоа е трагично, а заслужна за тоа е партијата на власт. Преку владините пропаганди се влијае врз гласачите. ‘Сваровски – судството’ и понатаму функционира. Тоа е јасно со одлуката на Уставниот суд”.

12968052_940555992729537_1417462617714822773_o

Горан Милевски, ЛДП

“Премногу е доцна сега да се вклучат малите партии, тие требаше да бидат вклучени во Договорот од Пржино. Попис немаме, слободни медиуми немаме, прочистен Избирачки список немаме, одвојување на партијата од државата немаме… Одлагањето на изборите нема да помогне да се постигнат фер и демократски избори. Тоталитарната Влада не може да очекуваме да направи швајцарски избори. Треба да се направат специјални оделенија кои ќе ја решат оваа политичка криза”, истакна во своето обраќање Горан Милевски од ЛДП.

12901527_940556022729534_1154764154637789892_o

Аднан Ќахил, ПДТМ

“‘Од турското мало ќе ги влечеме за уши’, со оваа изјава сфативме колку вредиме ние за оваа власт. Во овој момент, никој не знае што ќе се случи во Македонија. Сите сме ние виновни за таа работа. Македонија нема иднина со национални партии, иднината е во идеолошките партии”, забележa Аднан Ќахил од ПДТМ.

12671877_940556086062861_8567015903168155261_o

Влера Ејупи, ДПА (LRPDSH)

Влера Ејупи од ДПА (LRPDSH): “Ниту одблиску нема услови да се одржат избoри. Проблемот е во внесувањето на стравот и хаосот. Данте Алигери би бил љубоморен што не живее во наше време. Би можел да создаде ремек дела од хаосот. Влезени сме во невиден лавиринт на ужасот, и никако не одиме напред. Сите патишта ни се блокирани.”

12473930_940556152729521_7871462244641385401_o

Билјана Јовановска, ПЕП 21

“ВМРО-ДПМНЕ фалсификува и лажира избори неколку изборни циклуси по ред. Медиумите помагаат во тој процес… Сметам дека сe уште не се исполнети услови за фер и демократски избори, но не би сакала да се одложат и ВМРО-ДПМНЕ деструктивно да владее”, заклучи Билјана Јовановска ПЕП 21.

12967956_940556382729498_4443626207109693095_o

Ердоган Сарач, ДНЕТ

Ердоган Сарач од Движењето за национално единство на Турците – ДНЕТ: “Му благодарам на ЦИВИЛ, што еве, за првпат, не вклучи и нас Турците во оваа дебата. Македонија се однесува како држава само на Македонците и Албанците, а не е така. Потполно се согласувам со соопштението на ЦИВИЛ. Ништо не е променето од денот кога се одлучи изборите да бидат на 5-ти јуни. Наша цел е да владее правото, да се деполитизираат институциите и Македонија да биде правна држава. ДИК ме разочара затоа што не покажа дека има капацитет за кратко време да успее да го прочисти Избирачкиот список.”

DSC_0818

Јанко Бачев, НДМ

Јанко Бачев од НДМ: “Злоупотребите треба да се бараат на друго место. Гласачите од Пустец не се спорни, затоа што тие имаат македонско државјанство и се дел од Избирачкиот список и имаат право на глас. Најавата од Груевски и Заев дека сакаат слободни медиуми е лицемерна затоа што и двајцата си ја сакаат демократијата само за себе”.

12916793_940556442729492_1695117312547163381_o

Никола Бабовски, Демократскиот сојуз на Власите

Никола Бабовски од Демократскиот сојуз на Власите: “ДИК да излезе и да каже што во моментов се случува со Избирачкиот список. Помалите партии пристап до медиумите имаат нула, а и ние сме даночни обврзници и барем од јавниот сервис треба да имаме еднаков третман. Во техничката влада, премиерот треба да доаѓа од граѓанскиот сектор, само така може да има промени.”

12909697_940556542729482_6120605937486875360_o

Самка Ибраимовски, ПЦЕР

Самка Ибраимовски ПЦЕР: “Во хаос не може да има избори. Мислев дека последната одлука на ДУИ да излезе од Владата, покажува одговорност и свесност на партијата, но сега е јасно дека се работи за игра, и враќање на довербата кај своето членство, со именување на нови непознати кадри”.

12967551_940556536062816_1584339326071777084_o

Ламбе Арнаудов, ВМРО-НП

“Малите партии кои се поврзани со четирите политички партии, во тие коалиции имаат најдено тврдина која ги заштитува, и крајно време е да се запрашаат колкава е нивната улога во политичката криза. Во коалициите тие го губат својот идентитет и идеологија”, смета Ламбе Арнаудов од ВМРО-НП.

DSC_0866

Бејтула Демири, Движењето „Беса“

Бејтула Демири од Движењето „Беса“: „Македонската држава има чотреба од редефинирање… Скопје е местото каде што се одвиваат политичите настани, сешто е надвор од Скопје, нема перспектива“

DSC_0822

Весел Мемеди, НДП (RDK)

“Не може да имаме избори на 5-ти јуни се додека не се решат круцијалните проблеми, а тоа е Избирачкиот список. Малите партии не беа дел од Договорот на Пржино… Се се остави само на четирите големи партии”, смета Весел Мемеди од НДП (RDK).

11167682_940556626062807_3548776061720464620_o

Фатон Алити, ПДП

Фатон Алити од ПДП: “Никако не можеме да зборуваме за минимални услови за избори. Потребен е Закон за медиуми, но тој закон нема како со магично стапче да го реши тој проблем. Треба свест и кај новинарите, уредниците… Тука е и Извештајот на Прибе кој воопшто не е имплементиран. Ако направиме збир на се ова, доаѓаме до заклучок дека за времето кое е останато нема да се создадат услови за избори на 5-ти јуни. Предлогот за експертска Влада е добар, но таа влада не може предолго да владее,  затоа што ни следуваат и локални избори.”

DSC_0883

Здравко Савески, Левица

“Следните избори или ќе ја вратат демократијата или ќе бидат вовед во диктатура во Македонија. Левица одбива да учествува на избори кои ќе доведат до диктатура. Процесот од Пржино нуди само лимитиран процес за враќање на демократијата. Голем дел од процесите договорени во Пржино не се ни започнати. Потребна е експертска влада која ќе обезбеди услови за демократски избори. Медиумите кои не се сметаат себеси дека се под капата на власта, тие треба да се пример и да покажат дека се посветени во овој важен момент за демократијата во Македонија”, посочи Здравко Савески од Левица.

12891612_940565062728630_6872323157582542519_o

Сафет Бишевац, Иницијатива за формирање на бошначка партија

“Груевски парадира како Господ, министрите му реферираат како средношколци со купени дипломи, а и за жал, такви се и повеќето министри во таа Влада. Тоа значи дека одвојувањето на партијата од државата, како услов за фер и демократски избори, не е исполнет. Треба да им дозволиме на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ да покажат колку се јаки и да излезат сами на избори. Не сум за избори во јуни, најрано во март следната година“, заклучи Сафет Бишевац од Иницијатива за формирање на нова бошњачка партија.

12961247_940555782729558_4631625919958935268_o

Настанот беше организиран во рамки на проектот Слободни избори за слободни граѓанки и граѓани, поддржан од Министерство за надворешни работи на Сојузна Република Германија.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email